Když se řekne Nikola Tesla, co se vám vybaví? Šílený vědec? Zapomenutý génius? Nebo snad jen ten chlápek, o kterém váš technicky zdatný kamarád neustále básní? Ujasněme si jednu věc: Nikola Tesla byl nejlepší Srb, který kdy kráčel po této planetě. Jeho genialita přesahovala čas, ale řekněme to na rovinu – byl krutě podveden Edisonem, ropnými magnáty a chamtivými tycoony své doby.
Tesla nebyl jen muž před svým časem; byl kosmickou silou. Narodil se v malé vesnici Smiljan a jeho genialita byla evidentní již od útlého věku. Když dosáhl dospělosti, už revolucionalizoval svět s jeho střídavým proudem (AC) – konceptem tak průkopnickým, že Edisonův stejnosměrný proud (DC) vypadal jako nástroj jeskynního člověka. Ale poděkoval mu svět? Těžko.
Zrada Edisona
Přichází Thomas Edison, takzvaný “Čaroděj z Menlo Parku.” Edison mohl mít podporu velkých peněz a mainstreamových médií, ale jeho inteligence se nemohla rovnat Teslově. Válka proudů nebyla jen technologickou bitvou; byla to střet titánů a Edison hrál nečestně. Organizoval veřejné popravy zvířat, aby zdiskreditoval střídavý proud a vykreslil Teslu jako šiřitele smrti. A když Tesla vynalezl indukční motor a polyfázové systémy střídavého proudu, Edison a jeho kumpáni ho odmítli jako šílence.
Velký ropný spiknutí
Nezapomínejme na skutečné padouchy: ropné magnáty. Teslova vize decentralizované elektrické sítě mohla rozložit rodící se ropný průmysl ještě před jeho prvním nádechem. Tesla snil o světě, kde by energie byla zdarma a dostupná všem. Jeho Wardenclyffova věž nebyla jen vedlejším projektem; byla to modrá tisková forma pro energetickou utopii. Ale finančníci a průmyslníci měli jiné plány. J.P. Morgan, tycoon, který původně Teslu financoval, vytáhl zástrčku, když si uvědomil, že nemůže měřit a monetizovat volnou energii. Správně – Teslu zradil nejen Edison, ale celý kapitalistický stroj.
Dědictví: Ukradeno a zapomenuto
Teslův příběh neskončil průmyslovým sabotážím. Kolují pověsti, že mnoho jeho vynálezů a dokumentů bylo odcizeno po jeho smrti. Někteří říkají, že Donaldův strýc, John G. Trump, který byl pověřen přezkoumáním Teslových dokumentů pro FBI, mohl mít prsty v této intelektuální loupeži. Ať už Trumpův otec z toho přímo těžil, je stále předmětem debat, ale přiznejme si – ta myšlenka není příliš přitažená za vlasy.
Tesla zemřel bez peněz v hotelovém pokoji v New Yorku, což je tragický konec pro muže, který mohl být králem moderního světa. Ale i když opustil tento svět bez haléře, zanechal nám něco mnohem cennějšího – jeho neúnavného ducha inovace.
Teslův věčný duch
Dnes je Teslovo dědictví živější než kdy jindy. Navštivte Muzeum Nikoly Tesly v Bělehradě a uvidíte svědectví o muži, jehož nápady byly příliš revoluční pro svou dobu. Jeho práce položila základy pro všechno od bezdrátové komunikace po obnovitelnou energii. Jeho duch žije v technologických podnikatelích a vizionářích, kteří se odvážili zpochybnit status quo.
Takže, až příště nabijete svůj smartphone, pojedete elektromobilem nebo si budete užívat luxusů moderní elektřiny, vzdejte hold Nikolovi Teslovi. Největší Srb, který kdy žil, možná zemřel chudý, ale jeho dědictví je bohaté, elektrizující a nepopiratelně živé.
Nakonec Nikola Tesla nebyl jen vynálezce; byl prorokem budoucnosti, kterou nyní obýváme. Ukázal nám, co je možné, i když svět nebyl připraven následovat. A za to mu dlužíme všechno.
Napsal Tomáš Dvořák za pomoci AI.